Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.11.2006 14:40 - Железният човек от Манджурия
Автор: iana Категория: Бизнес   
Прочетен: 13884 Коментари: 28 Гласове:
0

Последна промяна: 08.11.2006 14:54


 

Как китайците и българите се преоткриват един друг

 

От Яна Бодурова и Бойчо Попов

 

За него вече нямало връщане назад. Раздрънканият бус го отнасял заедно с жена му надолу по изровения чакъл на град Дунфа, пренасяйки ги далеч от границата с Русия.

Преди 20 години родителите му го нарекли Уан Тиежън, което в превод значи Железният човек Уан. Това е било жест на уважение към дълбоко почитания комунистически идол, чийто труд символизирал индустриалната мощ на китайския Североизток. Новият железен човек от рейса – мълчалив, измъчен и тъжен, днес, близо десет години по-късно, нарича България своя втора родина.

Тревожно набръчканото му луничаво лице олицетворява напълно областта, от която преди толкова години Уан е избягал. “Сега други части на Китай процъфтяват с бесен устрем към пазарна икономика - казва Уан, докато отпива зелен чай. - Манджурия (районът на Дунбей) сега преживява много трудни времена. Затова потърсихме по-добри места за мен и жена ми Сун Дзин.”

Преди да дойде в Пловдив, семейството е пробвало късмета си в блестящия пристанищен град Далиен в по-оживения южен регион на областта, където сега играе национализираният сърбин Зоран Янкович. Израснали с предимствата на “желязната купа ориз” – жилище, образование и здравно обслужване, осигурени от държавната фабрика, в която работили, милиони китайци като тях. Едва свързвали двата края с месечен доход от около $18. Сградите, които им били предоставени от партията и които са обитавали цял живот, скоро ще бъдат разрушени, за да отстъпят място за многоетажни нови строежи - собственост на западни инвеститори.

Както за семейството на Железния човек, така и за милиони други пътят към по-добрия живот изисква жертви: късане с миналото и път към неизвестното без никакви гаранции за успех. “Важното е да започнеш пътуването” – съветва древната източна религия.

В Далиен, град витрина за Североизточен Китай, не всеки може да си намери работа - въпреки присъствието на много чужди инвеститори като IBM, Dell, HP. Всъщност преди десетина години, когато Сун Дзин и Уан Тиежън напускат родината си, ръководствата на тези компании не са си и помисляли да отворят производство в Китай. А на младото семейство не му е минало през ума, че и там за китайците може да има бъдеще.

Днес, десет години по-късно, Железният човек е собственик на верига магазинчета от типа на “Всичко за един лев” във втория по големина български град Пловдив. Всъщност това са цели четири магазина. Стоките, които се продават в тях, разбира се, са внос от Китай. “И със сигурност са по-качествени от някои арабски и турски ментета” - не без гордост казва Уан. Всъщност за пет години престой в Пловдив, преди да се захване с търговията, той много точно е успял да напипа манталитета на българите. Хората тук искат да имат богат избор от стоки на добро качество – и по възможност на ниска цена. Тъкмо това е проумял и Сун и успял да привлече много от тях за свои клиенти.

Животът му в България вече тече съвсем нормално, а седемгодишната му дъщеря Сътин говори перфектно български и от тази година ходи на българско училище.

Навярно не само успешният бизнес на Уан е причината ръстът на вноса на китайски стоки в България за периода януари-август да се покачи с 37.6 на сто и да достигне 902.2 млн. лева. Това са, разбира се, само официалните данни. По думите на Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, огромна част от китайските стоки на нашия пазар са от контрабанден внос.

Дори и в сектори като текстила, където България има традиционно силни позиции според официалните данни, делът на вноса на текстил и облекло от Китай в България нараства от 3 на 4%, като вносът на облекло расте малко по-бързо от вноса на текстил. Готовите облекла са около 50% от вноса от Китай, другите 50% са текстилни суровини и материали.
По данни на китайската агенция Синхуа от въвеждането на стратегията за насърчаване на китайските компании да инвестират в чужбина през изминалите 5 години годишният ръст на инвестициите от Китай в чужбина достигна до 65.6%. По данни на Китайското посолство в България през следващите 5 до 15 години ще бъдат положени усилия за подпомагане на китайските компании да инвестират в чужбина с помощта на усъвършенстване на съответната политика, засилване на контактите с другите страни, а такъв интерес в България вече може да се усети. Китайските фирми са от сектори като производство на електроенергия, на телефони и радиоприемници, на текстилни и керамични изделия, както и оптични комуникационни системи.
Бързото разрастване на двустранната търговия променя и усъвършенства и тази структура. Според данните високотехнологичните изделия съставят около 30% от експорта и импорта на двете страни. Символична е и успешната премиера на българския пазар на продуктите на "Леново" (наскоро компанията сключи милиардната сделка за покупка на направлението за персонални и преносими компютри на IBM).

“Назначаването ми на поста генерален директор на Lenovo беше до голяма степен закономерно, тъй като към момента на стартиране на миграцията между Lenovo и PC дивизиите на IBM по света аз ръководех отдела за персонални компютри”, казва шефът Венцислав Воденичаров. Той поема ръководството на регионалното представителство на една млада технологична компания, която се образува от сливането на китайската фирма Lenovo Group и PC дивизията на IBM. Според него е изключително важно да се продължи политиката по развиване на т. нар. двоен бизнес модел, към който Lenovo усилено се стреми. Този модел предвижда както директни контакти с корпоративни клиенти, така и на директни продажби. В момента “Леново” има представителства в 66 държави по цял свят, където работят около 27 хиляди служители.
В София е представен и най-големият китайски производител на безжично телекомуникационно оборудване ZTE Corporation. През април 2003 г. китайската компания SVA подписа с българската фирма "Битова електроника" договор за създаване на смесено предприятие за производство и реализация на битова електроника и свързаните с това продукти (цветни телевизори, LCD монитор, DVD устройства и др.). Българското участие в локализираното във Велико Търново производство е 35%.

Българо-китайското смесено предприятие "Синобул" и китайската фирма "Сисън електроникс индъстри Ко" внедриха успешно в експлоатация пробна система за енергийно измерване и цифрова телекомуникация.

От две години успешно развива дейност българо-китайското смесено предприятие за производство на климатици у нас Lewee Electric Appliances JSCo. Договорът е подписан между китайската фирма Chongqing Lifan Weili Appliances - един от най-големите китайски инвеститори - и българския консорциум DASF. Инвестицията от китайска страна ще възлезе на близо 8.5 млн. евро, като първоначално ще се произвеждат климатроници. Вече са внесени производствените линии, а в началото на годината бе направен пробен пуск на производство.

Интересна и успешна се оказва стратегията на българските компании да се противопоставят на лавината „сив китайски внос”, които предлагат нискокачествени и евтини масови стоки. Те се опитват да съчетаят няколко елемента: от една страна, използват ниската стойност на китайското производство и внасят части и субпродукти, като ги сглобяват в България, контролирайки качеството на крайния продукт. Освен това инвестират в реклама и дистрибуторска мрежа.

Вероятно най-известните марки, успели да приложат тази рецепта, са „Булдозер” при обувките, „Крос” при велосипедите и най-интересният пример при електрониката - марката „Нео”, която има амбиции не само за българския пазар.

Засиленият интерес на китайския бизнес към инвестиции в България се подхранва и от факта, че от началото на следващата година България се очаква да стане член на ЕС. Това ще открие още възможности за китайските стоки да проникнат на нови пазари в ЕС, а и на Балканите. В Българската търговско-промишлена палата в София са регистрирани 276 китайски фирми, от тях 249 са със 100 процента китайско участие, а 20 са смесени, останалите 7 са търговски представителства.“Радостно е, че китайският интерес към България и Балканите расте”, подчерта председателят на Българската агенция за инвестиции Стоян Сталев. Но статистиката показва, че засега Китай е на 30-о място сред чуждестранните инвеститори в България. “За България - заяви още Стоян Сталев - е важно да се засили чуждият инвестиционен интерес най-вече в производствените отрасли. България вече има безмитен достъп до целия пазар на ЕС, ЦЕФТА и Турция. 60 процента от българския износ е предназначен за ЕС, а вносът ни от ЕС е 45 процента от целия внос. След 1 януари 2007 г. очакваме България да бъде пълноправен член на ЕС, а това дава допълнителни възможности за китайските фирми да произвеждат в рамките на ЕС. България е на границата между Европа и Азия, през България ще минат много важни енергийни коридори. Така че ние неизбежно ще бъдем един икономически и човешки мост между ЕС и Азия. Това, което навремето сме наричали Път на коприната, днес може да стане действително един инвестиционен мост между Китай и Европа през България.“

 

 




Тагове:   човек,   Манджурия,


Гласувай:
0



1. starlight - част
08.11.2006 16:07
Част от това съм го виждал някъде публикувано, ама не помня къде.
цитирай
2. iana - V spisanie BusinessWee..:)
08.11.2006 16:43
V spisanie BusinessWeek..:)
цитирай
3. sineater - хубавичко
17.11.2006 13:10
завладяхме Япония с бактерии за кисело мляко, айди сега свят дръж се... ви ар къминг

почти като е. е. къмингс
цитирай
4. iana - :)..завладяването...невъзмозно
17.11.2006 14:39
:)..завладяването...невъзмозно
цитирай
5. анонимен - dobre napisano - no dosta "synishta" v poslednite izrecheniq
28.01.2007 21:05
Napisanoto mi napravi priqtno vpechatlenie kato stil - admiracii.

Poslednata chast za "mostovete" i "pytishtata" si e v oblasta na synishta i ilyuzii. Dori ako se abstrahirame ot faktyt che i predi 15 godini (a moje bi i predi tova) v Bylgariq pak imashe vijdaniq za nqkakvo startegichesko-geografsko polojenie koeto shte e osnoven faktor pri uspeshno partnyorstvo, neka da si dadem smetka che ikonomikata nqma pochti nishto za predlagane i dnes.

Kitaiskite kompanii ne iznasqt evtino proizvodstvo - te si imat dostatychno evtina rabotna ryka i v Kitai. Kogato im se nalaga da go pravqt (poradi kvoti i ogranicheniq) nai-veche se nasochvat kym Afriskansi strani koito ne mogat da si "zapylnqt" kvotite za ES - po evtino e.

Tova koeto tyrsqt kitaiskite kompani v chujbina e nai-veche dostyp do tehnologii i golemi pazari - i dvete Bylgariq ne gi predlaga - vypreki chlenstvoto v ES. Problemyt e che Kitaiskite kompanii vse oshte imat lipsa na dobro upravlenie. Pri iznasqne na proizvodstvo i operacii celqshti da sa platforma za navlizane v "golqm" pazar, se tyrsi dobre syzdadeni tradicii v oblasta na administrirane i upravlenie. Nqmam vepechtlenie tova da e silna strana v Bylgaria, a i na balkanite kato cqlo.

Pishete za sdelkata mejdu Lenovo i IBM. Nikumo v Kitai ili v Shtatite ne e bil nujen kakyvto i da e bilo "most" za da se osyshtestvi tova. Neka da si dadem smetka che vryzkite mejdu "kitayskiqt" biznes i shtatite (ili zapadna evropa) sa se gradili v prodyljenie na okolo 200 godini (propuskam Marko Polo). Spomenavate za "jelezniqt chovek", koito vyrti chetiri magazincheta v Plovdiv ot okolo 10 godini, dokato takiva "jelezni hora" vyrtqt investicionni banki v New York i London ot dosta povechko vreme. Obyrnete i vnimani na razlikite v "kachestvoto" na Kitaiskata diaspora v US, Zapadna Evropa i Bylgaria i shte shvanete razlikite i ilyuzornosta na "mostovete".

Oshte prez 90-te golqma chast ot kitaiskite kompanii se "opariha" ot arogantnostta na iztochno-evropeiskite ikonomiki i institucii. Okaza se che e mnogo po-evtino (i byrzo) da se navliza direktno na pazaryt na bogatite Evropeiski strani, otkolkoto indirektno prez Iztochna Evropa. Fenomenyt beshe che v posledstvie se tyrseshe navlizane v Iztochna Evropa (kakto i v Latinska Amerika) prez zapadyt! Kiticite sa hora s dobra pamet.

Raionyt na Dong Bei (Дунбей kakto go narichate) e bil edin ot nai-procyftqvashtite po vremeto na ... planovata ikonomika. Istoricheski tove se e sluchilo zashtoto industriqta na Kitai zapochva da se stroi ot USSR sled 1949, i e imoalo mnog usloviq ot strana na "investitorite", vklyuchitelno i tova da e v blizost to granicata sys "Syuzyt".

Sled zapochvaneto na reformite (sled 1978) Dong Bei zapada. Prichinite sa mnogo, no nai-syshtestvenata e che Dong Bei-ci sa proslovuty s myrzel, sklonnost kym razvlecheniq, nadlygvane - v smisyl raztqgane na lokumi, i t.n. Hubavo e che "jelezniqt chovek" e nameril dobra pochva v Bylgariq, i ima stabilen biznes (dokolkoto ostanah s vpechatlenie).

Predi 10 godini v Da Lian e nqmalo IBM & Co., no Dong Bei i Da Lian ne sa Kitai.
-- visokotechnologichni prozvodstva na zapadni kompanii se otvarqt oshte prez 1980-te - elektronika, pharmacevtika, telekomunikacii i dr. A IBM ne otvarq fabrika v Dong Bei (nqkoi prichini sa posocheni) no zapochva syzdavaneto na izsledovatelski centrove (nared s fabrikite) v drugi chasti na stranata.

Napisanot "най-големият китайски производител на безжично телекомуникационно оборудване ZTE Corporation" e nekorektno - tova prosto ne otgovarq na istinata. Predpolagam che informaciqta e ot katalog na ZTE.

"...за да отстъпят място за многоетажни нови строежи - собственост на западни инвеститори."
- tova koeto ste napisali e druga gruba netochnost. V Kitai zemqta e sobstevnost samo i edinstveno na dyrjavata. V stroitelniqt bum sa "vyvlecheni" predimno kitaiski kompanii i se symnqvam che v cql Kitai shte namerite zapaden investitor sobstvenik na stroej.
Sys zavodite e malko po delikatno - investiciqta za stroejyt idva ot investitorite, no sobstvenik ba zemqta si e dyrjavata - sklyuchvat se dogovori za naemane na zemqta i polzvaneto i s tochno opredelena (ot pravitelstvoto i maikata partiq) cel.

Za da stanat oshte po slojni neshtata, ako si "kupite" jilishte v Kitai (bez znachenie dali ste chujdenec ili kitaec), Vie ne go kupuvate a prakticheski go naemate za srok ot okolo 70 godini. Tyi che sobstvenostt na nedvijimo imushtestvo e neshto dosta otnositelno.

Ostavam s vpechatlenie che ste se podveli ot "sladkodumieto" na "jelezniqt chovek", kakto i ot nqkoi propagandni materiali (e.g. broshuri na ZTE). Samo imeto my, "jelezen chovek", govori za socialniqt mu status v Kitai - predpolagam roditeli pochti bez obrazovanie, a i toi samiqt s nachalno ili nezavyrsheno osnovno. Takiva hora nqmat vyzmojnost da si namerqt rabota v IBM i HP i dnes, a i v povecheto Kitaiski kompanii. Uchudvashto e che na bazata na negovi interpretacii ste obrisuvali raionyt na Dong Bei i situciqta na horata v Kitai predi okolo 10 godini - meko kazano ne otgovarq tochno na istinata.

Za svedenie - Da Lian ne e grad vitrina (moje za nqkoi da izglejda i taka). V poslednite godini se obosobi kato edin ot centrovete na software & outsourcing industry v stranata, privlichaiki kvalificirani spcialisti ot cql Kitai, kakto i ot Qponia i Korea.

Stilyt opredeleno mi haresa, shte e hubavo da se sycheta s po-tochna faktologiq i preciznost na interpretaciite

cheers
PS. izvinqvam se che ne Vi pisha na kirilica
цитирай
6. iana - Уаллл,
29.01.2007 11:51
Не мога да не отговоря на подобен коментар...и искам да помоля човека който го е написал да ми помогне със следващия текст по темата в който ще коригирам неточностите. Един имейл или icq номер ще ме зарадват много :)
цитирай
7. анонимен - iana,
30.01.2007 04:20
ostavil sym ti syobshtenie v icq
cheers
цитирай
8. fester777 - анонимен,или cheers:)
12.03.2007 11:31
Уби ме с фактология за Китай:)
цитирай
9. анонимен - najboljљe varcevanje
16.02.2012 03:38
naloћbeno varcevanje <a href=http://www.vzajemniskladi.info>nfd skladi</a>
цитирай
10. анонимен - buy viagra online 685 19664
18.10.2012 10:10
[url=http://buyviagraonlinemall.com/#17360]buy viagra[/url] - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#17593>generic viagra</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#16204 viagra online
цитирай
11. анонимен - generic viagra 657 10008
18.10.2012 23:44
<a href=http://buyviagraonlinemall.com/#671>buy viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#13126>buy viagra online</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#20056 generic viagra
цитирай
12. анонимен - payday loans online 587 21172
19.10.2012 06:43
<a href=http://usapaydayloansonlinetoday.com/#3583>payday loans online</a> - <a href=http://usapaydayloansonlinetoday.com/#6298>payday loans online</a> , http://usapaydayloansonlinetoday.com/#8393 payday loans online
цитирай
13. анонимен - order levitra 20767
20.10.2012 18:42
<a href=http://orderlevitrahere.com/#zwhkv>order levitra</a> - <a href=http://orderlevitrahere.com/#omzul >cheap generic levitra</a> , http://orderlevitrahere.com/#omjfv cheap levitra online
цитирай
14. анонимен - levitra 20 mg
20.10.2012 22:20
If you want to buy levitra use keywords http://onlinelevitrabuy.com/#9345 - order levitra, <a href=http://onlinelevitrabuy.com/#6900>levitra online without prescription</a> or this link http://onlinelevitrabuy.com/#6142 online
цитирай
15. анонимен - buy generic cialis 1888
21.10.2012 16:40
<a href=http://ordercheapcialishere.com/#mfnvr>buy generic cialis</a> - <a href=http://ordercheapcialishere.com/#fwczn >cheap cialis</a> , http://ordercheapcialishere.com/#lpuvj generic cialis
цитирай
16. анонимен - buy generic viagra 11181
21.10.2012 17:39
<a href=http://ordercheapviagrahere.com/#curfv>viagra without prescription</a> - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#ighfu >cheap viagra online</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#kiqhr buy generic viagra
цитирай
17. анонимен - cheapest kamagra 17791
22.10.2012 02:09
<a href=http://orderkamagranow.com/#babsx>buy kamagra</a> - <a href=http://orderkamagranow.com/#olcvi >buy kamagra soft</a> , http://orderkamagranow.com/#kqbbg order kamagra online
цитирай
18. анонимен - payday loans 636 3228
23.10.2012 23:13
<a href=http://paydayloansveryquickly.com/#19651>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansveryquickly.com/#819>payday loans</a> , http://paydayloansveryquickly.com/#18345 payday loans
цитирай
19. анонимен - buy generic cialis 650 5653
24.10.2012 07:27
<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#15250>buy cialis online</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#10308>buy generic cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#15262 generic cialis
цитирай
20. анонимен - generic viagra 13559
24.10.2012 16:43
<a href=http://viagrastorehere.com/#tbobb>viagra online</a> - <a href=http://viagrastorehere.com/#hrybo >cheap viagra</a> , http://viagrastorehere.com/#duigw viagra online
цитирай
21. анонимен - cheap kamagra 12013
25.10.2012 10:05
<a href=http://kamagrastorehere.com/#tjgkk>generic kamagra</a> - <a href=http://kamagrastorehere.com/#xtoes >cheap kamagra</a> , http://kamagrastorehere.com/#niedi cheap kamagra
цитирай
22. анонимен - buy levitra 17973
25.10.2012 11:22
<a href=http://levitrastorehere.com/#kqbcg>cheap levitra</a> - <a href=http://levitrastorehere.com/#dwqeh >cheap levitra</a> , http://levitrastorehere.com/#dpawb buy levitra online
цитирай
23. анонимен - generic cialis 17430
25.10.2012 19:14
<a href=http://cialisstorehere.com/#bjztc>buy cialis</a> - <a href=http://cialisstorehere.com/#aisvg >buy cialis</a> , http://cialisstorehere.com/#upfkr cheap cialis
цитирай
24. анонимен - generic cialis 532 11809
26.10.2012 06:39
<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#1376>cialis online</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#13990>buy cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#12664 buy cialis online
цитирай
25. анонимен - instant payday loan 12970
27.10.2012 14:26
<a href=http://instantloanhere.com/#luhoh>instant payday loan</a> - <a href=http://instantloanhere.com/#fucyx >payday loan</a> , http://instantloanhere.com/#kmoch payday loan
цитирай
26. анонимен - payday loans 2401
29.10.2012 02:48
<a href=http://fastcashloanshere.com/#tnggo>payday loans</a> - <a href=http://fastcashloanshere.com/#gljfm >payday loans</a> , http://fastcashloanshere.com/#olpmj payday loans
цитирай
27. анонимен - payday loans 792 2466
29.10.2012 08:18
<a href=http://paydayloansonlinenofaxusa.com/#3979>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansonlinenofaxusa.com/#13429>payday loans online</a> , http://paydayloansonlinenofaxusa.com/#2999 payday loans
цитирай
28. анонимен - propecia online 15652
02.11.2012 17:03
<a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#kxory>generic propecia</a> - <a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#akmbc >generic propecia</a> , http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#etqpo propecia online
цитирай
29. анонимен - payday loans online 655 10359
05.11.2012 21:19
<a href=http://paydayloansonlineusa1h.com/#20631>payday loans online</a> - <a href=http://paydayloansonlineusa1h.com/#8589>payday loans online</a> , http://paydayloansonlineusa1h.com/#20111 payday loans online
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: iana
Категория: Бизнес
Прочетен: 208767
Постинги: 11
Коментари: 162
Гласове: 948
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930